Záverečné práce - Knižnica SZU - BratislavaTyp: Kniha (Diplomová práca)
Petrášová, Martina

Postoje a názory verejnosti k prevencii rakoviny kože a možnosti ochrany pred ultrafialovým žiarením... : grafika. / Martina Petrášová - Bratislava : FVZ, 2009.
(slo)

Kľúčové slová : prevencia rakoviny kože; ultrafialové žiarenie
Signatúra: 4298

Záverečné práce - Knižnica SZUTyp: Kniha (práca diplomová)
Jurčáková, Jana - BALÁŽ, Jozef

Vplyv programov zameraných na prevenciu kožných nádorov na uvedomenie si rizika používania solárií u mládeže. : The impact of a skin cancer prevention programs to the awareness of the danger of indoor tanning in youth. / Jurčáková, Jana; BALÁŽ, Jozef. - Bratislava : 2015; 1457uBIOFYZINFABIOST, 2015. - 64 s.
(slo)

Anotácia:  JURČÁKOVÁ, Jana; Vplyv programov zameraných na prevenciu kožných nádorov na uvedomenie si rizika používania solárií u mládeže (diplomová práca); Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave, Fakulta verejného zdravotníctva, Ústav biofyziky, informatiky a bioštatistiky; školiteľ: Ing. Jozef Baláž, PhD. Stupeň odbornej kvalifikácie: Magister v odbore verejné zdravotníctvo. Bratislava: FVZ, 2015.CIELE PRÁCE: Hlavným cieľom mojej diplomovej práce bolo vyhodnotenie preferencie prostredníctvom využitia multimediálnej formy zdravotnej výchovy a klasickej prednáškovej formy edukácie. Ďalšími cieľmi bolo vyhodnotiť nárast vedomostí a zmenu postoja mládeže k problematike solárií po jednotlivých formách zdravotnej výchovy.METÓDY: Skupinu mladistvých tvorilo 192 študentov prvých ročníkov Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove, z toho 125 dievčat a 67 chlapcov. Preferencia formy zdravotného vzdelávania a zmena postoja sa zisťovala pomocou dotazníka, nárast vedomostí prostredníctvom testov po jednotlivých formách edukácie. Štatistické vyhodnotenie som vykonala v programe SPSS verzia 22.0 a v programe Microsoft Office Excel 2007. Použila som štatistické metódy, a to deskriptívnu štatistiku, neparametrické testy a chi-kvadrát testy v kontingenčných tabuľkách na hladine významnosti ? = 0,05.VÝSLEDKY: Štatistické vyhodnotenie ukázalo, že študenti štatisticky významne preferovali multimediálnu formu zdravotnej výchovy než prednáškovú formu zdravotnej výchovy. Pri porovnaní preferencie u chlapcov a dievčat nebol medzi nimi štatisticky významný rozdiel. V rámci multimediálnej formy značná časť študentov uprednostňovala výpovede užívateľov solária, ktorí následne ochoreli na rakovinu kože. Z prednáškovej formy zdravotnej výchovy ich najviac ovplyvnil fakt, že čím viac a dlhšie navštevujú soláriá, tým sa zvyšuje ich riziko vzniku rakoviny kože. Pri porovnaní nárastu vedomostí po jednotlivých formách zdravotnej edukácie nebol štatisticky významný rozdiel u žiadnej z foriem výučby. Najlepšie zvýšenie vedomostí bolo po prednáškovej forme zdravotnej výchovy. Po realizácii obidvoch foriem výučby došlo k štatisticky významnej zmene postoja ku škodlivosti solárií u dievčat. Návštevnosť solárií v našom skúmanom súbore bola nízka, prevažná väčšina nenavštevujú soláriá. ZÁVER: Výsledky ukazujú na efektívnosť a dôležitosť využívania informačno-komunikačných technológií (IKT) v procese výučby adolescentov. Aj keď nárast vedomostí bol vyšší po prednáškovej forme zdravotnej edukácie, zo strany študentov výrazne preferovala multimediálna forma zdravotnej výchovy. Taktiež, práve videá ovplyvnili postoj študentov k soláriám a jeho škodlivosti na ľudský organizmus. KĽÚČOVÉ SLOVÁ: prevencia rakoviny kože, adolescenti, zdravotná výchova, IKT v procese výučby
Kľúčové slová : prevencia rakoviny kože; adolescenti; zdravotná výchova; IKT v procese výučby
Signatúra: ZP8150


Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2022, CEIT